Engleskinja s biciklom (Didier Decoin)

Engleskinja s biciklom povijesni je roman koji zapocinje bitkom kod potoka Wounded Knee 1890. godine. Radnja se zatim usredotocuje na Lakota Indijanku, djevojcicu od 3-4 godine, koja je medu rijetkim prezivjelima. Nakon toga niz sretnih i nevjerojatnih okolnosti ucini da mala Lakota imenom Ehawee prelazi ocean kako bi se našla u Engleskoj. Ondje njezina sudbina dolazi u ruke engleskog fotografa koji bijaše svjedok masakra njezina naroda, a postat ce joj i poocim. Putovanje donosi puno otkrica novih stvari za dijete, a citatelj se pita hoce li Ehawee – kako bude odrastala – na kraju usvojiti civilizirani zivot i potisnuti svoju indijansku prirodu. S vremenom ce se Ehawee razviti u pravu Engleskinju, kultiviranu, gracioznu i inteligentnu zenu koja osvaja svoju slobodu na posve neobican nacin: vozeci bicikl! Premda je tek supstitut za konja kojeg je toliko prizeljkivala, nemocna suspregnuti svoje instinkte mlade Indijanke, bicikl ce joj ipak pruziti najvrednije moguce iskustvo – ono koje joj u misli i tijelo dovodi sjecanje na njezine korijene i koje ce joj omoguciti da svaki dan otkriva nove pejzaze, ali i vlastiti identitet.
Istodobno s pricom o Ehawee tece i fascinantna prica o udovcu koji, inace po prirodi vrlo oprezan, usvaja indijansku djevojcicu koja postaje središte njegova zivota, svih njegovih misli i radnji, te se radi nje pocinje upuštati u rizike, pa i postupke na granici skandala…


Roman ostavlja bajkovit dojam, i to ne stoga što pripovijeda o tome kako je mala Indijanka postala lijepa Emily ili zato što se u njemu spominju vilinska bica, nego i zato što su njegovi likovi okruzeni nama poznatim povijesnim licnostima, kao što su Charles Dickens, Arthur Conan Doyle, Thomas Hardy ili sestre Brontë. Atmosfera je pritom cesto takva da citatelja mjestimice navodi na razmišljanje – jesu li recenice što ih upravo citamo o stvarnim osobama njihove ili je to sam autor koji nam iznosi svoje mišljenje?

Didier Decoin roden je 1945. u Boulogne-Billancourtu. Dolazi iz obitelji znamenitog filmskog redatelja i scenarista Henria Decoina. Karijeru je zapoceo kao novinar, no paralelno se bavio knjizevnim radom. Objavio je dvadesetak romana, od kojih je najpoznatiji John l’Enfer, za koji je 1977. godine dobio prestiznu nacionalnu nagradu Goncourt. Mnogi Decoinovi romani sadrze autobiografske elemente, primjerice: S pogledom na more (Avecvue sur la mer, 2005) i Henri ili Henry, roman o mome ocu (Henri ou Henry, le roman de mon père, 2006), dok je vecina iznjedrena iz crne kronike ili povijesnih dogadaja poput Ljetne noci (La nuit de l’été, 1979), Djeteta Kineskog mora (L’enfant de la mer de Chine, 1981), Béatrice u paklu (Béatrice en enfer, 1984) i Lewis i Alice (Lewis et Alice, 1992). Godine 2011. objavio je roman Engleskinja s biciklom (Une Anglaise à bicyclette, 2011), a najnoviji mu je roman Posvuda vidim vrtove (Je vois des jardins partout, 2012).
Znacajan dio njegova opusa cine eseji, koji su cesto vjerske tematike: Bog jest (Il fait Dieu, 1975), Elisabeth Catez ili opsesija Bogom (Elisabeth Catez ou l’Obsession de Dieu, 1991), Rjecnik zaljubljenika u Bibliju (Dictionnaire amoureux de la Bible,2009).
Vazan je i Decoinov rad na filmu. Kao scenarist radio je s najznacajnijim imenima francuskoga filma poput Marcela Carnéa, Roberta Enricoa i Jean-Claudea Brialya, a potpisuje i nekoliko velikih televizijskih projekata (Jadnici, Grof Monte Cristo, Balzac i Napoleon).
Nije nebitan, naposljetku, ni njegov javni angazman: generalni je tajnik Akademije Goncourt i predsjednik više knjizevnickih društava. Dobitnik je i brojnih društvenih priznanja i nagrada.

  • ISBN: 9789532601794
  • UDK: 821.133.1-31=163.42
  • Biblioteka: Na tragu klasika
  • Izdavac: Disput
  • Godina: 2012.
  • Uvez: tvrdi
  • Jezik: hrvatski
  • Broj stranica: 277
  • Format: 12,5×20 cm cm

Cijena: 126,00 kn