I slon isceznu i druge price (Haruki Murakami)

Ako se jednom rijecju treba objasniti poetika Haruki Murakamija onda ta rijec svakako mora biti abnormalno i to shvacena kolokvijalno i etimologijski, jer njegova knjizevnost ima sposobnost da spaja stvari koje su naocigled nespojive. Oslobodena od logike trezvenosti Murakamijeva proza bogata je pripovjednim situacijama u kojima iscrpljena realnost više nema uspostavljajuce snage a granice izmedu racionalno prihvatljivog i nemogucog prestale su da vaze.


Price objedinjene u knjizi „I slon išceznu i druge price“ pisane su punih dvadeset godina i predstavljaju najbolje od onoga što je u kratkoj i zahtjevnoj formi kratke price Murakami napisao. Tematski homogene i stilski prilicno koherentne price u knjizi prikazuju Murakamija kao pisca i više nego vicnog u strukturiranju fabule ciji je cilj predstavljanje atmosfere ispraznosti u kojem vodenje kratkih, jezgrovitih i nerijetko cinicki obojenih dijaloga sluzi docaravanju atmosfere savremenog japanskog zivljenja. Ako je abnormalnost sadrzinska suština njegove proze onda je osjecaj sveopšte alijenacije uzrok svih njegovih proznih devijacija i osjecaj koji dominira u odnosima izmedu likova, jer slika Japana koja se nazire u njegovoj prozi je crno – bijela fotografija industrijskog društva kojim dominiraju sive boje raspolozenja i zagušljiva industrijska isparenja. Murakamijev surovi realizam u kojem nema mjesta za topla ljudska osjecanja razbijen je apsurdnim uplitanjem cudovišnih elemenata ne zato što pisac ima potrebu da pripovjesti usmjerava u sferu literarne fantazije vec zato što je stvarnost japanskog zivljenja toliko ogoljena od svake dogadajanosti, a posredno i od svakog smisla, da je neophodno tu monotonsot razbiti neocekivanim sizejnim intervencijama. Abnormalnost Murakamijeve proze ponajviše se ogleda u potrebi da se ocigledna metafizicka uspavanost uzdrma uplivom iracionalnog cime se svijetu otudenosti pripisuju egzistencijalni prerogativi koje on u zbilji nema. Njegovo pisanje ima svojevrsnu terapeutsku dimenziju jer on u svojim pricama predstavlja najvulgarniji dio ljudskog zivota podcrtavajuci njegov besmisao potrebom da naturalisticki mimetizam svoje proze uništava namjernim uplivom abnormalnih elemenata, koji se onda u jednoj simbolickoj ravni mogu protumaciti kao vapaj za oslobodenjem od potcinjenosti ritualiziranoj formi savremenog zivljenja u kojoj je covjek sveden na kapitalisticki reproduktivno bice i ništa više.

Haruki Murakami jedan je od najcjenjenijih pisaca našeg vremena. Njegova proza prevedena je na desetine jezika, a u rodnom Japanu pisac ima kultni status. Godinama slovi kao jedan od najozbiljnijih kandidata za dobivanje Nobelove nagrade. Knjiga prica „I slon išceznu i druge price“ obezbjedila je autoru reputaciju knjizevnika sa vizijom, a njegova projekcija buducnosti, makar i bila pomalo katastroficna, slovi kao originalna i jedinstvena.

  • ISBN: 978-9958-41-542-5
  • Izdavac: Sahinpasic
  • Godina: 2014.
  • Uvez: meki
  • Jezik: hrvatski
  • Prevoditelj: Nura Dika Kapic
  • Broj stranica: 312

Cijena: 72,00 kn