Mrznja demokracije (Jacques Ranciere)

Temeljna tema knjige Mrznja demokracije Jacquesa Rancièrea, jednog od najznacajnijih suvremenih francuskih filozofa, jest današnji dominantni odnos prema demokraciji. Još donedavno, kreposti demokracije javno su se suprotstavljale totalitarnom uzasu dok su revolucionari odbacivali privid tih kreposti u ime stvarne demokracije koja tek treba doci. Dok se neke vlade bave izvozom demokracije oruzanim snagama, inteligencija, u svim aspektima privatnog i javnog zivota, neprestano raspravlja o posmrtnim simptomima "demokratskog individualizma" i pustošenju "egalitarizma" koji uništava zajednicke vrijednosti, radi na novom totalitarizmu i dovodi covjecanstvo do samoubojstva.

Da bismo razumjeli tu ideološku mutaciju, nije dovoljno postaviti je u današnju svjetsku vladavinu bogatstva. Treba se vratiti na prvobitni skandal "narodnog upravljanja" i pohvatati slozene odnose izmedu demokracije, politike, republike i zastupanja. Samo je na taj nacin moguce, nakon donedavnih hladnih ljubavi i današnjih izljeva mrznje, iznova pronaci uvijek novu i prijetecu subverzivnu snagu ideje demokracije.

Jacques Rancière, utjecajni francuski filozof i profesor emeritus na Sveucilištu Paris-VIII, autor je brojnih knjiga o politickoj filozofiji i filozofiji umjetnosti, te je prevoden na niz svjetskih jezika.

Mlada zena koja Francusku ostavlja bez daha pricom o imaginarnoj agresiji; adolescenti koji odbijaju skidati svoj veo u školi; nedostatak društvene sigurnosti; zaposlenici koji protestiraju u korist odrzanja mirovinskog sustava; vjencanje homoseksualaca i umjetna oplodnja. Beskorisno je traziti što je zajednicko dogadajima tako razlicite prirode. Pa ipak su nas stotine filozofa ili sociologa, politologa ili psihoanaliticara, novinara ili pisaca zatrpali tim odgovorima u knjizi za knjigom, clanku za clankom, u emisiji za emisijom. Svi ti simptomi, kazu nam oni, ocituju jednu te istu bolest, sve te posljedice imaju isti uzrok. Ta se bolest zove demokracija, odnosno carstvo beskrajnih zelja pojedinaca iz modernog, masovnog društva.

Treba medutim vidjeti po cemu je to prokazivanje jedinstveno. Mrznja demokracije sigurno nije neka novost. Ona je stara kao i sama demokracija zbog jednostavnog razloga: sama njezina rijec izraz je jedne mrznje. Nju su, u antickoj Grckoj, najprije izmislili kao uvredu oni koji su u svakom legitimnom poretku bezimene vladavine mnoštva vidjeli propast. Ona je ostala sinonim uzasa svim onima koji su mislili da moc pripada onima kojima je namijenjena po rodenju ili se na nju pozivaju zbog svojih kompetencija.

(Izvadak iz knjige)

  • ISBN: 978-953-178-922-6
  • UDK: 321
  • Biblioteka: Bookmarker
  • Izdavac: Naklada Ljevak
  • Godina: 2008.
  • Uvez: meki
  • Jezik: hrvatski
  • Broj stranica: 127
  • Format: 14,00×21,00 cm

Cijena: 49,00 kn