Nikola Filipovic (Zrinka Paladino)

NIKOLA FILIPOVIC

MAJSTOR ARHITEKTURE

Monografija o vrhunskom arhitektu Nikoli Filipovicu.

– 505 stranica

– 600 arhitektonskih crteza, projekata i fotografija

– namijenjeno athitektima, povjesnicarima arhitekture i umjetnosti, studentima i široj kulturnoj javnosti

O DJELU

Monografija dr. sc. Zrinke Paladino predstavlja doseg umjetnicke i strucne aktivnosti hrvatskog arhitekta Nikole Filipovica. Zahvaljujuci umjetnickom talentu vrhunskog crtaca, svrstava se u niz istaknutih predstavnika hrvatske arhitekture, te s pravom nosi naziv „Majstor arhitekture“, dok je njegovo pedagoško djelovanje utjecalo na strucno i umjetnicko profiliranje generacija današnjih arhitekata.

Podatke o zivotu i djelovanju Nikole Filipovica saznajemo iz njegovog zivotopisa, no dublje ga upoznajemo kroz odnos s njegovim suputnicama i kolegama. Posebno su zivopisni opisi u poglavlju Flip-prica u kojem, kroz odnose arhitekta i njegove obitelji, prijatelja i kolega, upoznajemo pricu plemenitog covjeka i velikog umjetnika koji arhitekturu poistovjecuje sa zivotom i zivot s arhitekturom.

Pronašla sam jedan stari crtez na kojem si nacrtao asistente u nekoj vrsti pakla…

Je, pa da.

To gore, kaj nas gleda s nebesa ti je Moha (Andre Mohorovicic), mi „rulja” smo dole, potlaceni asistenti, a negde izmedu stoji Galic (Drago Galic) i sve to skupa promatra s onim svojim špicastim no­som. Tu je i nadgrobni spomenik s velikim „A“, jer se crtez i zval „Smrt asistenata“.

Baš dobro da si to pronašla.

O AUTORICI

Zrinka Paladino rodena je 31. prosinca 1972. godine u Splitu. Na Arhitektonskom fakultetu Sveucilišta u Zagrebu diplomirala je 1997. godine pod mentorstvom profesora Nenada Fabijanica. U imenik ovlaštenih arhitekata Hrvatske komore arhitekata i inzenjera u graditeljstvu upisana je 2008. godine. Od 2010. godine zaposlena je na mjestu zamjenice procelnika Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode u Zagrebu. U rujnu 2006. godine se kao vanjska suradnica u Hrvatskom muzeju arhitekture HAZU-a ukljucila u rad na znanstvenom projektu Modernizam i prostorni identitet hrvatske u dvadesetom stoljecu, voditelja akademika Borisa Magaša, unutar kojeg je monografski obradila arhitekta Lavoslava Horvata. Na Filozofskom fakultetu Sveucilišta u Zagrebu 2011. godine obranila je doktorski rad pod nazivom Lavoslav Horvat: Arhitektonsko djelo 1922. – 1977. te je stekla akademski stupanj doktora humanistickih znanosti. U znanstveno zvanje višeg znanstvenog suradnika u znanstvenom podrucju tehnickih znanosti – polje arhitektura i urbanizam izabrana je srpnja 2013. godine. Od 2013. godine clanicom je uredništva Godišnjaka zaštite spomenika kulture Hrvatske i clanicom Odbora Ministarstva kulture Republike Hrvatske za dodjelu nagrade Vicko Andric. Lipnja 2013. godine objavila je knjigu Lavoslav Horvat: Kontekstualni ambijentalizam i moderna, nakladnika Meandar Medie i HAZU, koja je 2014. godine nagradena nagradom Neven Šegvic Udruzenja hrvatskih arhitekata za najbolji publicisticki, kriticki, znanstveno-istrazivacki i teorijski rad na podrucju arhitekture za 2013. godinu.

Autorica je veceg broja znanstvenih i strucnih radova, te je aktivnom sudionicom razlicitih znanstvenih i strucnih skupova s podrucja povijesti hrvatske arhitekture, a posebno zaštite hrvatske graditeljske baštine.

Završila je tecaj umjetnicke fotografije i aktivno se sluzi engleskim i talijanskim jezikom. Majka je troje djece.

  • ISBN: 9789533038599
  • Izdavac: Naklada Ljevak
  • Godina: 2015.
  • Uvez: tvrdi
  • Jezik: hrvatski
  • Broj stranica: 505
  • Format: 25×30,5 cm

Cijena: 359,10 kn