Obican covjek (Ivan Golub)

U prvom izdanju, pa i u drugom, uostalom u svakom, uz cvjetove, neke recenice, ulomci, naslovi su kao pupoljci. A pupoljak sadrzi cvijet, ali cvijet nije vidljiv. Tako i neki ulomci, recenice sadrze u sebi podrobnosti ukljucno, koje nisu potanko izlozene. Na stablu, na svakom stablu, pa i na stablu zivota, zivotopisa nalaze se cvjetovi i pupoljci i tako se pod uopcenim rijecima nalaze sasvim odredeni podrobni sadrzaji. Hoce li se ti pupoljci otvoriti, procvjetati? Neki hoce u ovom drugom izdanju, neki i u nekom daljnjem izdanju. Rascvjetalo stablo ima mnogo cvjetova nastalih od brojnih pupoljaka. A papir se dobiva od drva. Sve je u knjizi. Nešto u punom cvatu, a nešto samo kao pupoljak ili samo kao sjemenka, jezgra. A gdje je sve? U mojim dnevnicima, pismima, pjesmama, djelima, u meni…

Ivan Golub, Predgovor drugom izdanju

Knjigu Ivana Goluba Obican covjek sredinom 2013. objavio je zagrebacki Ljevak. Svojom raskošnom opremom, bogatom fotodokumentacijom i kazalima te opsegom od cak 863 stranice Golubova je autobiografija jedinstvena u našoj literaturi, svakako neobicna i dosad najopseznija knjiga ovog tipa.

Prof. dr. Vinko Brešic

Uz Boga i Duha Svetoga, kojega u kršcanskoj ikonografiji simbolizira upravo golub, covjek je kljucna rijec ne samo Golubove autobiografije Obican covjek nego i njegova zivota: kako u teologiji i poeziji, nadahnuto spojenim u poetsku teologiju, tako u njegovu marljivom i plodnom znanstvenickom djelovanju.

Branimir Pofuk, novinar

Kako objasniti paradoks da se covjek koji je napisao više od sedamdeset knjiga, covjek svecenik i covjek teolog, covjek znanstvenik i covjek knjizevnik, promatrajuci svoj odraz u vodama vremena, ne utapa u njima poput sebeljubnog Narcisa, nego u tim vodama vidi odraz jednog posve obicnog covjeka? Mozda se rješenje paradoksa nalazi u cinjenici da kategorija drugacijeg i kategorija obicnog proizlaze zapravo iz covjekove poniznosti i skromnosti pred licem onoga koji ga je na svoju sliku stvorio. Ono po cemu je Golubova autobiografija iznimno zanimljiva jest što u njoj, kao i u njegovu zivotu, supostoje, uvjetno receno, veliki i mali ljudi. I jednu i drugu skupinu autor portretira s istom mjerom paznje i simpatije. U ljubavi prema covjeku, uci Golub citatelje, ne postoji podjela na poznate i nepoznate, na slavne i anonimne, jer ljubav prema covjeku ne poznaje hijerarhiju.

Prof. Nikolina Mesic

 

Knjiga mi se cini kao neka vrsta „Ispovijesti“, ali i kao neki nacin javne zahvale Bogu i ljudima.

S. Mirjam M. Šurjan

O AUTORU

Svecenik i teolog, znanstvenik i knjizevnik, povjesnicar kulture, Ivan Golub, vrhunski intelektualac kojega podjednako uvazavaju crkveni i svjetovni krugovi u domovini i diljem svijeta, upravo je objavio knjigu Obican covjeku Nakladi Ljevak. Uz pastoralni i profesorski teološki rad, clanstvo u mnogim domacim i stranim akademijama i udrugama, cesta gostovanja na uglednim crkvenim i svjetovnim institucijama i fakultetima, cime je zavrijedio mnoge nagrade i visoka priznanja, Ivan Golub napisao je više od sedamdesetak knjiga, mnoštvo eseja, rasprava i clanaka tiskanih na svim jezicima. Pisac koji pisanu rijec svjedoci na materinskome kajkavskom, kao i na cakavskome, štokavskome, latinskome i grckome jeziku,  velik poznavatelj rada i djelovanja Jurja Krizanica i Julija Klovica, objavio je brojne studije i knjige o tim i drugim velikanima hrvatske knjizevnosti i kulture, bavio se religijskim, mariološkim i biblijskim temama, a njegove osebujne zbirke poezije  uvjerljiv su pjesnicki trag visoke estetske razine. 

Obican covjeknije samo autobiografija nego i vrijedan faktografski portret pisca. Autor ne govori samo o sebi, nego imenom i prezimenom spominje ljude koje susrece, s kojima hoda, s kojima razgovara,  šecuci gradovima koji su vazni za kršcanstvo od Rima i Carigrada do Moskve i, naravno,  Zagreba. Posebnu vrijednost daje knjizi Kazalo imena, mjesta i vaznih institucija te brojni likovni prilozi  kao svjedocanstvo jednoga vremena.

Knjiga je veliki dar citateljima i svim zaljubljenicima u autenticnu rijec jer je plod duboke vjere, nade i ljubavi prema svakomu covjeku, ali i nepresušno vrelo podataka o knjizevnosti, povijesti i kulturi kakvo se rijetko moze susresti.

  • ISBN: 978-953-303-750-9
  • UDK: 821.163.42-94
  • Biblioteka: Posebna izdanja
  • Izdavac: Naklada Ljevak
  • Godina: 2014.
  • Uvez: tvrdi
  • Jezik: hrvatski
  • Broj stranica: 1156
  • Format: 15×23 cm

Cijena: 149,00 kn