Ontologija nezgode (Catherine Malabou)


Zivoti najcešce idu svojim tokom kao rijeke. Tjelesne i psihicke preobrazbe samo ucvršcuju postojani identitet. No, uslijed teških trauma, a katkad ni zbog cega, rijeka iskoci iz korita, njezin tok se stane racvati i nova licnost, bez presedana, pocne supostojati sa starom, sve dok je naposljetku ne istisne. Nastaje novo bice bez vlastite povijesti.

Catherine Malabou u Ontologiji nezgode inzistira da takva promjena identiteta nije samo posljedica izvanjskog dogadaja, koji nastaje cisto slucajno te aficira i mijenja izvorno stabilan identitet. "Normalni” identitet od samog je pocetka promjenjiv i preobraziv entitet, koji uvijek moze iznevjeriti sama sebe ili si reci zbogom.

Malabou uz pomoc Spinoze, Deleuzea i Damasija, kao i Prousta, Duras i Thomasa Manna, ukazuje da je promjena identiteta razaranjem zapravo covjekova egzistencijalna mogucnost, biološka i ontološka sudbina upisana u njega kao eventualnost.
 
Ljudi koje zadesi nezgoda iznenada postaju stranci samima sebi. Oni nisu samo slomljeni, shrvani patnjom ili nedacama, vec postaju novi, drugi, nanovo rodeni ljudi. Imajuci to na umu, Malabou Ontologijom nezgode odgovora na imperativ formuliranja opce teorije traume koja bi na svjetlo iznijela ono što je sustavno ostalo nemišljeno u okviru psihoanalize: razmatranje jednolikosti reakcija poput hladnoce, gubitka interesa i izostanka reakcija u novoj Internacionali koju cine nezaposleni, beskucnici, subjekti koji pate od posttraumatskog stresnog poremecaja, teško depresivne osobe, zrtve prirodnih i društvenih katastrofa.

  • ISBN: 9789535551843
  • Izdavac: Multimedijalni institut
  • Godina: 2016.
  • Uvez: meki
  • Jezik: hrvatski

Cijena: 45,00 kn