Zupna crkva Uznesenja Blazene Djevice Marije u Molvama (Dragan Damjanovic)

Zupna crkva u Molvama jedan je od najznacajnijih primjera romanticarskog sakralnog graditeljstva u povijesti arhitekture 19. stoljeca u Hrvatskoj. Istodobno, rijec je i o jednom od najranijih primjera, novog, tipicno historicistickog pristupa arhitekturi u nas, buduci da se pocela graditi 1855., u vremenu kada je još uvijek, osobito u sakralnom graditeljstvu prevladavao barokni klasicizam katkad s jacim, katkad s manjim baroknim primjesama.
Crkva je gradena kako bi zamijenila dotadašnju staru zupnu crkvu, srednjovjekovnu gradevinu obnovljenu sredinom 17. stoljeca s uglavnom baroknom opremom narucenom tokom 18. stoljeca. Ova je gradevina postala, naime, premalena za Molve, a i nalazila se na samom rubu sela, što je bilo vrlo nezgodno za vecinu stanovnika. Kako su Molve bile jedan od najznacajnijih hodocasnickih centara kulta Blazene Djevice Marije stara crkva bila je i premala te neprikladna za prihvat hodocasnika pri vecim crkvenim blagdanima.
Mjesto se pretvorilo u hodocasnicki centar ponajprije zahvaljujuci kasnogotickoj skulpturi Blazene Djevice Marije nastaloj krajem 15. stoljeca, jednom od rijetkih primjera sakralne plastike sacuvanom na prostorima Hrvatske koji su bili pod vlašcu ili blizu granice Osmanskog carstva. Prema legendi skulptura se sacuvala tako što su zupljani Molva skulpturu, bojeci se da je Osmanlije pri svojim pohodima ne unište, zakopali u zemlju nedaleko stare crkve. Nakon obnove sela sredinom 17. stoljeca (zupa je utemeljena oko 1665. godine) prema legendi pastiri su skulpturu našli tako što su primijetili da se stoka okuplja na jednom mjestu na livadi kod crkve i ruje zemlju. Nedugo nakon njezina otkrica Molve su se pretvorile u znacajan hodocasnicki centar.
Nova zupna crkva podignuta je u samom središtu sela, na mjestu gdje su do velikog pozara 1843. stajale obiteljske kuce. Njezina velicina i reprezentativnost rezultat su ponajprije nastojanja tadašnjeg zapovjednika Varazdinsko-durdevacke granicarske pukovnije Ignaza Civica pl. Rohrskog. On je naime nastojao, pod utjecajem zbivanja u Becu, gdje je pocetkom 50 – ih godina 19. stoljeca boravio, radeci u Ministarstvu rata na reformama uprave u Vojnoj Krajini, u svojoj pukovniji prekinuti s tradicijom gradnji u tzv. Kasernenstylu – kasarnskom stilu, što je bio onodobni naziv za jednostavne klasicisticke gradnje katkad s baroknim, katkad s Rundbogenstil elementima, a koji se u tom vremenu najcešce koristio pri podizanju javnih gradevina u Habsburškoj Monarhiji.

Rijec je o likovnoj monografiji o jednom od najvaznijih spomenika 19. stoljeca u Hrvatskoj.

  • ISBN: 978-953-7534-43-1
  • UDK: 726.54
  • Izdavac: Leykam International
  • Godina: 2010.
  • Uvez: tvrdi
  • Jezik: hrvatski
  • Broj stranica: 318
  • Format: 28,00×20,00 cm

Cijena: 358,20 kn